Ochotnicy niezbędni

Podsumowanie pierwszego półrocza działalności wodzisławskich ochotników w OSP Połomia i medale dla Józefa Dzierżawy i Krzysztofa Ograbka. Komendant chwali ochotników. Wodzisławscy strażacy – ochotnicy podsumowali pierwsze półrocze swojej działalności. – Bez waszego udziału nie dalibyśmy sobie rady – mówił Marek Misiura, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu.

Spotkanie podsumowujące pierwsze półrocze działalności wodzisławskich ochotników odbyło się 1 sierpnia w remizie OSP Połomia. Obecni byli m.in. członkowie zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu, przedstawiciele struktur PSP w Wodzisławiu, poseł Ryszard Zawadzki, przedstawiciele jednostek OSP z powiatu wodzisławskiego oraz zaproszeni goście z Czech na czele z Tomasem Stefanem – starostą OSH w Karvinie.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia odznaczeń. Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został Józef Dzierżawa z OSP Pszów, a odznaką zasłużonego dla ochrony przeciwpożarowej Powiatu Wodzisławskiego uhonorowany został Krzysztof Ograbek – dowódca JRG w Rydułtowach.

Jerzy Szkatuła, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu, przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu za pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku. Omówił m.in. coroczne zebranie sprawozdawcze w jednostkach OSP, przedstawił sukcesy dzieci i młodzieży z naszego powiatu na Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz na konkursach plastycznych oraz omówił współpracę z ochotnikami z Czech. Sprawozdanie finansowe złożył skarbnik Jacek Bobrzyk, a sprawozdanie Komisji Rewizyjnej – jej przewodniczący Piotr Machecki.

Komendant Powiatowy PSP w Wodzisławiu Marek Misiura przedstawił statystykę za pierwsze półrocze 2015 roku. Odnotowano 478 zdarzeń (205 pożarów, 231 miejscowych zagrożeń oraz 42 alarmy fałszywe) i są to statystyki porównywalne z latami ubiegłymi. Natomiast w lipcu nad naszym regionem przeszły dwie nawałnice (8 i 25 lipca), które wygenerowały więcej zdarzeń w jednym miesiącu niż pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku. Odnotowano 507 zdarzeń (42 pożary, 451 miejscowych zagrożeń i 14 alarmów fałszywych). W 355 miejscowych zagrożeniach przyczyną były huragany i silne wiatry. W ich usuwaniu udział wzięło aż 322 ochotników z 30 jednostek OSP naszego powiatu. – Bez waszego udziału nie dalibyśmy sobie rady. Jesteście niezbędni w niesieniu pomocy poszkodowanym – mówił Marek Misiura.

Marcin Macha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *